Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Дискусия за Българския Планински Шампионат

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот najdenov » Пет Юли 04, 2014 20:54

Планинско "Узана" се провежда по един и същи маршрут вече 45 последователни години.Асфалта...дърветата...мантинелите и цялата обстановка е идентична през годините!Знае се че това е състезание за пилоти,не за силни коли!Инциденти с публиката почти няма...инцидентите с пилотите са идентични с другите трасета.Лошите инциденти през годините са обикновено 3-4 дена преди старта,когато някои решават да тренират въпреки че е забранено!Интересно ми е кой от пилотите е изказал толкова негативно мнение за да не е кръг от шампионата?
Аватар
najdenov
 
Мнения: 125
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 22:43
Местоположение: гр.Габрово
Име: Христо Найденов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот lukaev » Пет Юли 04, 2014 21:52

najdenov написа:Планинско "Узана" се провежда по един и същи маршрут вече 45 последователни години.Асфалта...дърветата...мантинелите и цялата обстановка е идентична през годините!Знае се че това е състезание за пилоти,не за силни коли!Инциденти с публиката почти няма...инцидентите с пилотите са идентични с другите трасета.Лошите инциденти през годините са обикновено 3-4 дена преди старта,когато някои решават да тренират въпреки че е забранено!Интересно ми е кой от пилотите е изказал толкова негативно мнение за да не е кръг от шампионата?



Колега много си прав.Аз от 10 години че и може ви повече ходя на Узана и не пропускам апък от 6-год. съм съдия и много правилно го каза за толкова много години почти няма инциденти с публика като на други места.Лично мое мнение е че някой хора искат да премахнат планинско Узана заради една или друг причина може би защото е най хубавото и технично трасе.Сещам се преди 2-год. преди тренировките ни събраха и ни предупредиха че ще има спекулации от хора от шумен,това навежда на мисълта че някой хора искат да премахнат това хубаво планинско.
Аватар
lukaev
 
Мнения: 89
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 20:48
Местоположение: Габрово
Име: Венци Лукаев

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Иван Шопов » Пет Юли 04, 2014 21:57

Вярно е, че обстановката е идентична, но това не означава, че няма нужда от промяна.
Като пример ще ти дам планинско "Търговище", на което карахме все едно сме на Луната. И то се провеждаше години наред, но като не можа да отговори на изискванията просто спря да се провежда.

Относно въпроса ти "на кой пилот...", тук не става въпрос за противопоставяне пилоти срещу организатори (или поне не би трябвало). Комисията по съответната дисциплина заедно с комисията по трасетата преценяват дали и доколко едно състезание може да бъде проведено. Не търсете жълтина в случая, а здрав разум. Това, че "почти няма инциденти" не е никаква гаранция, че утре няма да има. Да изчакаме някой да умре ли, та тогава да взимаме мерки?
Говорим си, че искаме стандарта да е по-висок на спорта като цяло, е - това не може да става едностранно - само от пилоти, само от фенове или само от организатори. Цената не е висока на фона на търсените резултати.

В интерес на истината "Узана" е едно от любимите ми трасета като конфигурация, хлъзгава настилка, променливи условия и не на последно място - дори красотата на природата. Това обаче няма нищо общо с липсата на асфалт, необезопасените места и непочистването на трасето. Както за пилотите има стандарти (каски,хансове,колани и т.н.), така би трябвало да е и за организаторите, при това за тяхно добро. Не е нужно да се стига до крайности и при един неприятен инцидент да трябва да се зачеркне дадено състезание за години напред, нали?
Човек се учи от грешките си, БФАС - никога!!
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот nikkeibg » Пет Юли 04, 2014 23:57

Ако се отделят средства да се пре-асфалтира, или поне части от трасето, където положението е лошо, то няма проблеми. Изискванията за Планинско, не са като за Рали, за рали това трасе е идеално. Ако тази година мине, то догодина ако не се направи нещо по-въпроса, едва ли ще го имаме състезанието и като "Открито". Ако не .... то е добре да се помисли за алтернативно трасе или алтернативно трасе в рали спринта за 2015-та.
http://www.rallypulse.com - Rally Videos, WRC, IRC, ERC, BRC Championships
Аватар
nikkeibg
 
Мнения: 706
Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 13:34
Име: Angel Neshev

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот blueboy1914 » Съб Юли 05, 2014 18:13

Лукаев ли си къв си не те знам. Ти нормален ли си какжи спекулации от Шумен. Я малко се замисли колко шумналии палнят това трасе. Трасето е супер ама да трагнеш да се заяждаш със други малко се замисли
blueboy1914
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Юли 05, 2010 22:53
Име: Ivo Uzunov

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Добчо » Нед Юли 06, 2014 10:46

на 21.03.2014 на събрание на всички организатори на състезания в България, след напускането на г-н Гвоздейков се наложи да бъдат взети решения късаещи календара и там бе взето решение Планинско Узана да е КРЪГ от шампионата, незнам защо в сайта не е било публикувано но онзи ден като излезе решението за промяна на датата си пишеше 4-ти кръг. Така че състезанието си е легитимно и е кръг от шампионата и ще се проведе на 26-27.07.2014 !
Изображение
Аватар
Добчо
 
Мнения: 72
Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 00:26
Местоположение: Шумен
Име: Добрин Борисов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Иван Шопов » Нед Юли 06, 2014 12:11

Добчо,
Спри се малко. Организаторите, пилотите, феновете и т.н. нямат право да добавят или махат кръгове от календара. Това се прави само от УС на БФАС, като подобно решение до момента липсва. Целият УС на БФАС не е бил на тази среща и подобно решение не е гласувано.

Факт е, че в протоколе записано "приема ДСК". ДА, но странно защо изчезват всички досега публикувани календари, включително и актуалният тогава. Това, че е написано, не означава, че е правилно и вярно. Ако аз сега допиша в календара "15-16.07 Планинско "Чукурово"", това превръща ли го автоматично в кръг?

И да зарежем юридическата страна на нещата. Ти си пилот, карали сме заедно и ми кажи честно каква е гледната ти точка - състезание, което е обявено за опасно и няма да е част от календара, изведнъж без да се прави никаква промяна по него тихомълком се вкарва обратно - това честно и правилно ли е?
И тук няма значение дали е "Узана", "Своге", "Търговище", "Българка" или някое друго, говорим за принципа. Това е като решенията от преди години - самоделните ролбари са опасни, забраняваме ги, след 2 години - самоделните ролбари вече са безопасни, разрешаваме ги. Няма как да бъде и двете едновременно, нали се сещаш?

За да имаме по-добри състезания трябва да има строга рамка, на която всеки желаещ да бъде организатор трябва да отговаря. В момента тази рамка е сведена до минимум (план за сигурност, който обикновено се преписва, комисия по трасета и безопасност, които рядко ходят да направят проверка, комисия по дисциплината, която ту работи, ту няма никой в нея и УС на БФАС). И въпреки този минимум, правилата за безопасност не се спазват години наред. Майната му и на асфалта (въпреки, че е важно), но 2 години подред пилоти събират пари помежду си за да почистят трасето баш на това състезание - нещо, което е грижа на организатора. Сам знаеш, че на планинско чистия слик е разрешен и респективно трасето трябва да бъде напълно и перфектно почистено. И какво? И тази година пак да мине между капките, защото "имало среща". Не дай си Боже, като загине някой, тогава ли ще мислим какво е трябвало да се направи? Не разбирам подобна извратена логика, честно...

Едни и същи номера, от едни и същи хора. Хубаво, защитавайте подобни постъпки, но ако утре умре Ваш колега на трасето какво ще направите? Повече от убеден съм, че всички ще замълчат (но не в знак на траур) и ще започне безкрайно прехвърляне на топката. Имаме доста такива примери за съжаление.

Аз лично съм против това - колективната отговорност е пълна безотговорност и не искам повече да бъда свидетел как мои колеги и приятели оцеляват на късмет заради нечия безхаберност. Късмета не е константа, прителю... Не е !
Човек се учи от грешките си, БФАС - никога!!
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Добчо » Нед Юли 06, 2014 12:44

Ванко в случая не е важно какво мисля аз за състезанието, защото според мен това е най-доброто планинско като трасе, но както казваш ти не се ли наложи твърда рамка няма как да стане, но тук идва момента кой от организаторите може да изпълни всички изисквания, дай да сме честни Кюстендил и Българка нали така, то няма държава в момента така че каквато ни е държавата такъв ни е и спорта и следващото управление като встъпи в длъжност какво ще се промени за организаторите ? Ще се асфалтира трасето на Търговище или ще се сложи мантинела по цялото трасе на Узана. Виж безкрайно прав си Ванко но не можем да изискваме от организаторите неизпълними условия, ще дам за пример пистовия шампионат където няма нито една писта освен Калояново и Серес които да отговарят на изискванията но нищо не казваме, и там където стартират по 20 човека между бордюри стълбове и билборди по безопасно ли е когато организатора постави тези 2000 гуми ? аз бях казал преди време ако трябва да сме сигурни за безопасността да се кара Калояното 5 пъти и това да ни е шампионата, същото се получава и с Планинския Шампионат, в такъв случай остава да се карат само ралита в България и готово ! Не ме разбирайте погрешно но това е самата реалност в България. И нека не бъдем толкова крайни и да намесваме случаи на катастрофи защото ако Узана беше рали спринт щеше да е ок да се карат същите коли, но тогава понеже е рали-спринт щеше да е по безопасно СЪЩОТО трасе със СЪЩИТЕ коли ? Така че аз съм за Планинско Узана и ще участвам с най-голямо удоволствие в 46-тото издание на най-старото планинско :)
Изображение
Аватар
Добчо
 
Мнения: 72
Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 00:26
Местоположение: Шумен
Име: Добрин Борисов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Иван Шопов » Нед Юли 06, 2014 12:59

Добчо,
Какво значи "каквато държавата, такъв и спорта"? Тук не говорим за безпаричие, а за човешки животи.
Никой никого не е карал насила да става пилот или организатор! Да бъдеш едно от двете на първо място е свързано със задължения, а не с оправдания!
Ако ти отидеш без каска на старта ще те върнат веднага (и правилно), защото е опасно за теб самия. А когато даден организатор провежда състезание, което е опасно за всички можем да го пуснем, така ли?

Кое е неизпълнимо условие?
Да се почисти трасето ли? Нали затова се събира такса участие. И между другото - това е задължение на организатора, а не пожелание!
Да се обезопасят оголените места (визирам завоите,в които беше натъпкана фракция и стърчеше по един кол). Това ли е скъпо?
Да се асфалтират определени участъци. Да, това в известен смисъл е скъпо, но евтини ли са автомобилите на пилотите и техните животи, че да ги рискуват, защото на някой му се вижда скъпичко?

Примера ти за рали спринт е абсолютно неуместен. В Чб 60, т.1.3. е записано, че гуми тип "слик" не се допускат. Същото важи и на рали и затова не се почиства трасето в тези дисциплини. С чист слик на пясък, прах, чакъл и прочее си като крава на лед - сигурен съм, че и ти си го изпитвал на собствен гръб.

Няма смисъл да ти описвам повече. В конкретния случай говорим за нежелание да се спазват правилата от организатора (примерите за почистването ги дадох няколко пъти), а не за невъзможност.
И пак казвам - никой не кара никого насила да организира това или онова! Както никой не кара теб насила да караш или да си навигатор, нали? Имаш сили, имаш възможност, ОТГОВАРЯШ НА ВСИЧКИ ИЗИСКВАНИЯ и тогава ТЕ ДОПУСКАТ! Аршина трябва да е еднакъв, защото нито организаторите са Боговете на спорта, от които трябва да очакваме състезание по милост, нито пилотите сме примадони, на които трябва да се угажда. Има си изисквания, има си стандарти (изпълними при това), има си правилници - те трябва да се спазват. Точка!

Иначе ще си останем пак по същия начин - един бил хитрец, друг баджанак, третия правел едно време далавера с еди кой си, четвъртият е селски тарикат, петият, шестият... Ако това Ви задоволява и ще си търсим оправдания в държавата или някъде другаде - ок. За какво ни е тогава федерация? Да я разпускаме и да си правим приятелски събирания по местоживеене - без правила, без безопасност, без никакъв смисъл. Яко!
Човек се учи от грешките си, БФАС - никога!!
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Добчо » Нед Юли 06, 2014 15:02

Ванко,
изискванията за безопасност включват мантинели по цялата дължина на трасето, а това че миналата година е било мръсно и прашно означава ли че и тази година ще е така ? Аз съм за единни правила и оценки които да получават състезанията, така че това което е било не означава че с добра воля и желание не може да се поправи.
Изображение
Аватар
Добчо
 
Мнения: 72
Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 00:26
Местоположение: Шумен
Име: Добрин Борисов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот QUATRO » Нед Юли 06, 2014 16:28

Каква е разликата ако някой се очисти при открито състезание и същото такова даващо точки за шампионата ...
QUATRO
 
Мнения: 508
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2011 18:19
Местоположение: Пазарджик
Име: stefan itov

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот lukaev » Нед Юли 06, 2014 19:55

blueboy1914 написа:Лукаев ли си къв си не те знам. Ти нормален ли си какжи спекулации от Шумен. Я малко се замисли колко шумналии палнят това трасе. Трасето е супер ама да трагнеш да се заяждаш със други малко се замисли


Ей папагал малко по спокойно.Първо не съм тука да се заяждам.Второ казвам неща който съм бил свидетел лично аз така че по спокойно.
Аватар
lukaev
 
Мнения: 89
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 20:48
Местоположение: Габрово
Име: Венци Лукаев

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Иван Шопов » Нед Юли 06, 2014 20:34

Добчо написа:Ванко,
изискванията за безопасност включват мантинели по цялата дължина на трасето, а това че миналата година е било мръсно и прашно означава ли че и тази година ще е така ? Аз съм за единни правила и оценки които да получават състезанията, така че това което е било не означава че с добра воля и желание не може да се поправи.


Добчо,
Никъде няма изискване целият път да е опасан с мантинели и не знам кой те е подвел.

Г-дата Lukaev и Blueboy,
Моля подбирайте епитетите си и прочетете правилата преди да се обръщате така един към друг.

P.S. Отделих мненията Ви, касаещи нескромната ми персона в съответнта тема. Ако искате да обсъждате мен - направете го там. Тук обсъждаме самото състезание. Благодаря!
Човек се учи от грешките си, БФАС - никога!!
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот golf_1 » Нед Юли 06, 2014 20:52

Хахахах откога форума стана като телевизиите, Иване защо ми изтри мнението нали си прав винаги, нямаш какво да кажеш, еми за какъв диалог става дума щом ти триеш което не ти хареса,което те засяга, аз нарочно леко дразня защото не си ти човека който да каже кое е опасно и кое не и да го насажда.Това да го кажат тея дето го карат всяка година, те да изкажат мнение, не ти, който даже и не гледа..Пак да кажа Узана е трасе за пилоти с гащи, звънете на Стайков и Панчугов да ги питате дали им е опасно, щом сте толкова загрижен за някви опасности....Тея дето карат не са толкова притеснени колкото вас, пред компа ,нямам думи.... :D
Аватар
golf_1
 
Мнения: 978
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 13:45
Местоположение: варна
Име: Тихомир Петров Димитров

Re: Планинско Узана 26-27 юли 2014, Нац.ш-т IV кръг

Мнениеот Иван Шопов » Нед Юли 06, 2014 21:02

Тихомире,
Други безпочвени обвинения имаш ли?
Ако беше прочел внимателно щеше да видиш, че изрично съм упоменал къде са преместени мненията.
Ако най-отгоре вляво натиснеш "Виж активните теми" ще видиш и твоето във втората по активност в момента.
Ако горе вдясно натиснеш "виж собствените си мнения" ще ти излезе като предпоследно.
Ако не можеш да се справиш и с това - ето ти директен ЛИНК.

И спри да ми пробутваш подобни дребни "предизвикателства" за смелост и т.н. Всеки от нас е карал (в това число и аз) и по-лошо организирани състезания и по-зле асфалтирани (справка планинско "Търговище" например). Това не означава, че трябва да бъде така. Ако на теб ти е все едно къде ще си опънеш палатката и ще си седнеш на трите букви, някак си не е редно това, което касае безопасността на пилотите да бъде пренебрегвано.

Никой е се е почуствал притеснен, въпреки "леко дразнещите" ти определения. Отговорността за инцидент не се носи само и единствено от пилота ако не знаеш. Аз лично искам всеки да си я носи преди да е станал инцидент и да го предотврати, а не след това да вдига рамене и да кима съчувствено.

Кой от Вас всичките ще заяви, че му е все едно дали пилота, на когото симпатизира ще оцелее или не? Хайде, кажете си, наистина ми е интересно. Или всъщност сте фенове само на добрите му постижения, а като личност, като човек като Вас - нормален, работещ, със семейство и така нататък не ви е интересен и значим, така ли?


P.S. Не ми се извинявай, че ме обвини неоснователно в триене и прочее. Знам, че не ти е в стила да си признаваш подобни волни и неволни грешки.
P.P.S. Друг път, моля те чети подробно и коректно. Не ми се виза в излишни наприказвания.
Човек се учи от грешките си, БФАС - никога!!
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

ПредишнаСледваща

Назад към Български Планински Шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта

cron